Stříbrná medaile Kult osobnosti - Fidel Castro (proof)

Fidel Castro byl významný kubánský politik a revolucionář, který hrál klíčovou roli při svržení diktátora Fulgencia Batisty a následně ve vedení Kubánské revoluce v roce 1959. Po svržení Batisty se Castro stal předsedou vlády a později prezidentem Kuby, kde vládl dlouhých 49 let, až do svého odstoupení z funkce v roce 2008. Castro byl známý svými socialistickými a komunistickými ideály, stejně jako svým konfliktem s USA, zejména v důsledku obchodního embarga uvaleného Spojenými státy na Kubu. Jeho vláda byla charakterizována autoritativním stylem a omezením politických svobod. Castro zemřel v listopadu 2016, ale jeho odkaz na Kubě a ve světě politice zůstává silně patrný.

 
 
User
Ty
co víš o fidelu castrovi
 
ChatGPT
ChatGPT

Fidel Castro byl významným kubánským politikem a revolucionářem, který hrál klíčovou roli v revoluci, která v roce 1959 svrhla diktátora Fulgencia Batistu a přivedla ho k moci na Kubě. Narodil se 13. srpna 1926 v Birán, Kuba, a vyrůstal v rodině bohatého zemědělce. Studoval právo na Univerzitě Havana, kde se také zapojil do politických aktivit.

Po úspěchu revoluce se Castro stal předsedou vlády a později prezidentem Kuby, kde vládl téměř půl století až do svého odstoupení z funkce v roce 2008. Jeho vláda byla charakterizována socialistickými a komunistickými ideály, což vedlo ke komplexnímu přerozdělování majetku a vytváření státních institucí. Castro také navázal blízké vztahy s tehdejším Sovětským svazem, což vedlo ke kubánské raketové krizi v roce 1962, jednomu z nejnapjatějších momentů studené války.

Během své vlády Castro čelil mnoha pokusům o atentát, stejně jako kritice ze zahraničí, zejména ze strany Spojených států, které uvalily obchodní embargo na Kubu. Jeho vláda byla také kritizována za porušování lidských práv a potlačování politické opozice.

Fidel Castro zemřel 25. listopadu 2016 ve věku 90 let. I po jeho smrti zůstává jeho odkaz a politika vlivnou silou na Kubě a ve světě.

Autorem medaile je ak. sochař Jiří Dostál, která na averzní straně vyobrazil charakteristický portrét Fidela Castra doplněný jeho jménem a životními daty. Reverzu dominuje rozvinutá kubánská vlajka.

2 190 Kč         ks
Katalogove číslo: 31995-751

Stříbrná medaile Kult osobnosti - Fidel Castro (proof) - parametry

Výrobce: Česká mincovna a.s., Jablonec nad Nisou
Balení: Šedý papírový box
Záruční­ doba: 24 měsíců
Expedice: Skladem u dodavatele
Materiál: Stříbro
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: vroubkovaná
Autor averzu: ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu: ak. soch. Jiří Dostál
Emisni náklad: 500 ks
Datum emise: duben 2024
Certifikát: ne
Kolorovaná: ne
Hologram: ne
Kamínky: ne
Patina: ne
Pokovená Ag: ne
Pokovená Au: ne
Balení kapsle: ANO

Související zboží

                                                                                                   Získali jsme ocenění: Spolehlivá firma 2024, 2023, 2022