Stříbrná mince Na kolech - Motorové vozidlo Velorex (proof)

Tříkolka Velorex 16/350 naplnila požadavek na jednoduchý a dostupný dopravní prostředek kombinující výhody motocyklu a automobilu.

Již před druhou světovou válkou pracovali bratři František a Mojmír Stránští na projektu jednoduchého vozítka, které bylo chráněo před děštěm, na rozdíl od motocyklu. Prototyp motorové tříkolky s plechovou karoserií dělal velký hluk, a tak bratří trubkový rám potáhli koženkou z PVC. Po válce sice nejdřív nebyla výroba tohoto vozidla povolena, ale jako dopravní prostředek pro invalidy se mohla vyrábět. Sériová výroba začala v roce 1951 pod jménem Oskar, což byla přesmyčka zkratky „kára na ose“. V roce 1954 byla pojménována Velorex – latinsky „král kol“. Rok 1963 přinesl přinesl zásadní modernizaci v podobě nového motoru. Dvoumístný interiér byl stísněný, vyplněný hlukem motoru a zimou, ale cena byla čtvrtinová oproti klasickému automobilu a pro jeho provoz stačilo mít řidičský průkaz na motocykl. Výroba byla ukončena v roce 1971

Autorem mince je MgA. Martin Dašek, který na reverzní straně mince vyobrazil Velorex 16/350 ze tříčtvrtečního pohledu, který doplňují stopy tří pneumatik. Averzu dominují nezbytné atributy emitenta. Společným motivem celého sběratelského cyklu jsou výseče kol různých dopravních prostředků.

3 490 Kč    Vyprodáno
Katalogove číslo: 76266-711

Stříbrná mince Na kolech - Motorové vozidlo Velorex (proof) - parametry

Výrobce: Česká mincovna a.s., Jablonec nad Nisou
Balení: Blistr
Záruční­ doba: 24 měsíců
Expedice: Vyprodáno
Materiál: Stříbro
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: hladká
Autor averzu: MgA. Martin Dašek
Autor reverzu: MgA. Martin Dašek
Emisni náklad: 1500 ks
Datum emise: leden 2023
Certifikát: ne
Kolorovaná: ne
Hologram: ne
Kamínky: ne
Patina: ne
Pokovená Ag: ne
Pokovená Au: ne
Balení kapsle: ANO

Související zboží

                                                                                                   Získali jsme ocenění: Spolehlivá firma 2024, 2023, 2022