21.11.2018 03:30:56

Zlatá mince 5000 Kč 2012 Negrelliho viadukt v Praze (proof)


Popis produktu

Všechny mince cyklu „Mosty České republiky“ jsou vyrobeny ze zlata o ryzosti 999,9, váží 15,55 g a jejich průměr činí 28 mm. Mince je ražena ve špičkovém provedení (proof), má lesklé mincovní pole a matovaný reliéf.

Návrh mince byl vybrán v celostátní anonymní soutěži. Autorem vítězného návrhu se stal akademický sochař Zbyněk Fojtů za umělecky výstižné a čisté zpracování tématu s důrazem na monumentalitu mostu a dokonale propojenou kompozici obou stran. Negrelliho most svou délkou 1111 m patřil mezi největší železniční stavby v Evropě. Při dokončení měl 87 kamenných oblouků, z toho 8 žulových nad řekou, zbývající pískovcové. Původní šířka mostovky je 7,6 metru, s kamenným zábradlím pak 9 metrů. Most spojuje Masarykovo nádraží s nádražím Praha – Bubny přes ostrov Štvanici. Je historicky prvním železničním mostem v Praze a po Karlově mostě druhým nejstarším kamenným pražským mostem přes Vltavu. Viadukt byl projektován jako součást železniční tratě Olomouc – Praha – Drážďany. Pro bezpečnost železniční přepravy bylo odstraněno také původní kamenné zábradlí (jeho část je ještě zachována u Štvanice) a nahrazeno kovovým. I přes tyto úpravy patří most mezi unikátní a dokonalé železniční stavby. Přestál bez úhony i největší povodeň poslední doby v roce 2002. Na lícní straně mince je vymodelován průhled jedním z oblouků a do jeho stropu jsou zakomponována heraldická zvířata ze státního znaku České republiky. U paty oblouku je umístěn text MOSTY - ČESKÁ REPUBLIKA, nominální hodnota mince 5000 Kč a značka mincovny. Na rubové straně tvoří dominantu perspektivní pohled na obloukovou část viaduktu; v pozadí je opět průhled obloukem a nad ním v opisu nápis NEGRELLIHO VIADUKT V PRAZE. Pod mostem pak vidíme letopočet ražby 2012 a značku autora.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině.

Mince je uzavřena v průhledné kapsli a uložena do plastové etue. Limitovaná série 12 200 kusů.


 Katalogove číslo: 21208-611
Vaše cena: 18.900,- Kč
Vyprodáno
Hodnocení produktu
Hodnocení 1Hodnocení 2Hodnocení 3Hodnocení 4Hodnocení 5
(0 hlas, průměr: 0,0 z 5)

Zlatá mince 5000 Kč 2012 Negrelliho viadukt v Praze (proof) - parametry

Výrobce: Česká mincovna a.s., Jablonec nad Nisou

Balení: 0 1

Záruční­ doba: 24 měsíců

Expedice: Vyprodáno

Materiál: Zlato

Váha: 15,55 g

Ryzost: 999,9

Průměr: 28

Provedení: Proof

Hrana: Hladká

Autor averzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů

Autor reverzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů

Emisni náklad: 12200 ks

Datum emise: Listopad 2012

Certifikat: Ano

Kolorovana: Ne

Hologram: Ne

Kamínky: Ne

Patina: Ne

Pokovena Ag: Ne

Pokovena Au: Ne

Balení kapsle: Ano

Zlatá mince 10000 Kč 2012 Zlatá bula sicilská (proof)
Cena 39.050,- Kč
Detail

Podělte se o své zkušenosti s tímto produktem.

DOPORUČENÉ ODKAZY

www.minceazlato.cz - internetový obchod s investičním zlatem a stříbrem, prodej zlatých slitků, pamětních mincí a medailí

www.petrhanisch.cz - ateliérová i extériérová fotografie, fotografie na zakázku, malba, design, homestaging

www.mfart.cz - bytový design, návrhy a realizace interiérů bytových i nebytových prostor

 

 

 

Optimalizace webu MInceazlato.cz - PageRank.cz

VIPLOG database valid
katalog odkazů
SEO katalog

SEO webu sledují SEO nástroje.cz