21.11.2018 03:24:57

Zlatá mince 5000 Kč 2014 Jizerský most na trati Tanvald - Harrachov (proof)


Popis produktu

Cyklus Mosty České republiky obsahuje celkem deset zlatých mincí, které připravuje Česká národní banka ve spolupráci s předními českými výtvarníky. Sedmá mince série představuje železniční most na ozubnicové trati Tanvald - Harrachov. Originální návrh zpracoval akademický malíř Vladimír Pavlica, který mistrně vystihl mostní architekturu a použil netradiční kombinace pozitivního a negativního typu písma. Averz nese trojici heraldických zvířat spolu se znaky Tanvaldu a Harrachova a také nápisy Česká republika a Mosty.

Jizerský most nepatří pouze mezi zajímavé architektonické objekty, je navíc spjat se zajímavou historií. Je součástí Jizerskohorsko-krkonošské železniční trati Tanvald - Harrachov. Ta byla vystavěna mezi lety 1899-1902. Jejím úkolem mělo být logistické propojení Liberecka a Jablonecka se západním Slezskem. Od roku 1903 se využívala k exportu textilních produktů do Pruska a také pro import uhlí a surovin pro sklárny ze Slezska. Roku 1945 byl elektrický provoz ukončen a železniční přechod do Polska uzavřen. Trolejové vedení bylo postupně odstraněno a provoz byl zahájen znovu v roce 1963, po rekonstrukci trati Tanvald - Kořenov vedoucí do nově vybudované zastávky Harrachov. Právě úsek Tanvald - Harrachov, který měří 12 km, byl prohlášen v roce 1992 za kulturní památku. Je znám jako "kořenovská Zubačka" nebo "Polubenka" – její součástí je unikátní více než čtyřkilometrová dvoupásová Abtova ozubnice v ose koleje. Toto dochované zařízení napomáhá s překonáním výškového rozdílu o délce 235 metrů s maximálním stoupáním 58 promile, tedy největším v České republice.
Jizerský most, který spojuje Jizerské hory s Krkonošemi, je nejznámější stavbou této trati. Je dlouhý 116,5 metru a vysoký 25 metrů. Tvoří ho ocelová konstrukce a zděné pilíře.Katalogove číslo:
Vaše cena: 18.900,- Kč
Vyprodáno
Hodnocení produktu
Hodnocení 1Hodnocení 2Hodnocení 3Hodnocení 4Hodnocení 5
(0 hlas, průměr: 0,0 z 5)

Zlatá mince 5000 Kč 2014 Jizerský most na trati Tanvald - Harrachov (proof) - parametry

Výrobce: Česká mincovna a.s., Jablonec nad Nisou

Balení: 1 kus

Záruční­ doba: 24 měsíců

Expedice: Vyprodáno

Materiál: Zlato

Váha: 15,55 g

Ryzost: 999,9

Průměr: 28

Provedení: Proof

Hrana: Hladká

Autor averzu: ak. mal. Vladimír Pavlica

Autor reverzu: ak. mal. Vladimír Pavlica

Emisni náklad: 0 ks

Datum emise: Květen 2014

Certifikat: Ano------WebKitFormBoundaryAfnagFKheBVQelektrický provoz ukončen a železniční přechod do Polska uzavřen. Trolejové vedení bylo postupně odstraněno a provoz byl zahájen znovu v roce 1963, po rekonstrukci trati Tanv

Kolorovana: ---

Hologram: ---

Kamínky: ---

Patina: ---

Pokovena Ag: ---

Pokovena Au: ---

Balení kapsle: ---

Zlatá mince 10000 Kč 2012 Zlatá bula sicilská (proof)
Cena 39.050,- Kč
Detail

Podělte se o své zkušenosti s tímto produktem.

DOPORUČENÉ ODKAZY

www.minceazlato.cz - internetový obchod s investičním zlatem a stříbrem, prodej zlatých slitků, pamětních mincí a medailí

www.petrhanisch.cz - ateliérová i extériérová fotografie, fotografie na zakázku, malba, design, homestaging

www.mfart.cz - bytový design, návrhy a realizace interiérů bytových i nebytových prostor

 

 

 

Optimalizace webu MInceazlato.cz - PageRank.cz

VIPLOG database valid
katalog odkazů
SEO katalog

SEO webu sledují SEO nástroje.cz