21.11.2018 03:26:39

Stříbro

Stříbro

Patří mezi drahé kovy, vyznačuje se nejlepší tepelnou a elektrickou vodivostí ze všech známých kovů. Chemické označení stříbra Ag – dle latinského Argentum.

V přírodě se stříbro obvykle vyskytuje ve sloučeninách, vzácně však i jako ryzí kov. Téměř vždy je stříbro příměsí v ryzím přírodním zlatě.

Největšími světovými producenty stříbra jsou Mexiko, Kanada, Peru, Austrálie a USA. V Čechách se ve středověku dobývalo značné množství stříbrných rud. Nejznámější lokalitou je patrně Kutná Hora – kromě dobývání a rafinace stříbra zde vznikla i královská mincovna, kde byly raženy známé stříbrné groše. Další lokality s výskytem stříbrných rud nalezneme i v Krušných horách a na Českomoravské vysočině.

Stříbro jako drahý kov je materiálem pro výrobu pamětních mincí a medailí. Stříbrné mince byly raženy již ve starověku (Egypt, římská říše) i ve středověku (Pražské groše). K výročí různých významných událostí jsou často vydávány pamětní mince.

Stříbro a stříbrné mince byly po tisíciletí rozšířeným platidlem. Pro měkkost stříbra se z něj velice dobře razily stříbrné peníze. Nejznámější a nejrozšířenější stříbrnou mincí byl tolar. Stříbrný tolar ražený byl tak rozšířeným a oblíbeným a stálým platidlem, až se stal i základem pro dnešní dolar. Tolar byl platidlem několik set let nejen v Evropě, ale i na dalších kontinentech. Podobnost slov tolar a dolar je patrná. Další stříbrnou mincí byl groš. V našich zemích byl velice známý Pražský groš, který platil stejně jako tolar několik set let.

Stříbro je možné nakoupit ve formě například stříbrných slitků, stříbrných mincí, jeho hmotnost se udává v uncích (Trojská unce = 31,103g).

Aktuální vývoj cen stříbra graficky najdete ZDE


zpět na Slovník pojmů

DOPORUČENÉ ODKAZY

www.minceazlato.cz - internetový obchod s investičním zlatem a stříbrem, prodej zlatých slitků, pamětních mincí a medailí

www.petrhanisch.cz - ateliérová i extériérová fotografie, fotografie na zakázku, malba, design, homestaging

www.mfart.cz - bytový design, návrhy a realizace interiérů bytových i nebytových prostor

 

 

 

Optimalizace webu MInceazlato.cz - PageRank.cz

VIPLOG database valid
katalog odkazů
SEO katalog

SEO webu sledují SEO nástroje.cz