Zlatá mince 5000 Kč 2012 Barokní most v Náměšti nad Oslavou (proof)
Zlatá mince 5000 Kč 2012 Barokní most v Náměšti nad Oslavou proof

Všechny mince cyklu „Mosty České republiky“ jsou vyrobeny ze zlata o ryzosti 999,9, váží 15,55 g a jejich průměr činí 28 mm. Mince je ražena ve špičkovém provedení (proof), má lesklé mincovní pole a matovaný reliéf. 

Barokní most v Náměšti nad Oslavou je druhou největší mostní stavbou v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Cenný je především svou ucelenou galerií dvaceti světců. Most dal v roce 1737 vystavět vlastník náměšťského panství hrabě Václav Adrian z Enckenvoirtu, jak připomíná pamětní deska umístěná na této stavbě. Jeho dědicové Marie Františka a Hanuš Leopold z Kufštejna, zbožní katolíci, nechali most vyzdobit dvaceti sochami svatých. Hlavním autorem náměšťského figurálního souboru je Josef Winterhalter (8 soch a další 4 podle jeho návrhů), 8 soch je od dalších moravských autorů. Soubor soch byl dokončen zřejmě v roce 1744, kdy byl v srpnu na mostě vysvěcen.

Stejně jako v předešlých případech byl výtvarný návrh mince vybrán v celostátní anonymní soutěži. Autorem vítězného návrhu se stal výtvarník MgA. Martin Dašek díky vkusnému zobrazení mostu a vyvážené kompozici obou stran. Na averzní straně je zachycen most z dálky, doplněn trojicí heraldických zvířat a nápisem v řádcích ČESKÁ REPUBLIKA – MOSTY a nominál 5000 KČ. Reverzní stranu zaujímá detailní pohled na most s vápencovými sochami, který je doplněn nápisem v řádcích BAROKNÍ MOST V NÁMĚŠTI NAD OSLAVOU – 2012. 

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině.

Mince je uzavřena v průhledné kapsli a uložena do plastové etue. Limitovaná série 9 000 kusů.

Naše cena 17.200,- Kč (osvobozeno od DPH)

Výrobce: Česká mincovna a.s., Jablonec nad Nisou

Záruční­ doba: 24 měsíců

Kontakt: www.minceazlato.cz, info@minceazlato.cz
Vytištěno: 23.10.2018 11:55:41 ze serveru www.minceazlato.cz